Uroczysty TRENING NA PŁYCIE ... Trenuj w Legii! Wiosenny nab... Rocznik 2018 - nowe pokoleni...

AKTUALNOŚCI

2020-10-14 11:01

Legia Soccer Schools najlepszym miejscem do rozwoju!

Autor: Jakub Wydra Fot. Archiwum Rodzinne, MH, Aleksandra Wór

Transfer do Akademii Legii Warszawa to marzenie wielu młodych zawodników. Chłopcy z Warszawy i województwa mazowieckiego, od dziecka wychowywani w legijnej tradycji, w rodzinach, w których miłość do Klubu przekazywana jest z pokolenia na pokolenie marzą, by reprezentować barwy ukochanej drużyny. Dla innych, Legia to po prostu wielka marka, w której mogą rozpocząć poważną, piłkarską karierę.

Pojawia się więc pytanie – jak trafić do Akademii Legii? Wiele lat temu taką szansę stwarzały nabory, dziś jednak Akademia nie korzysta już z tej metody pozyskiwania zdolnych zawodników. 

 

– Obecnie nie prowadzimy naborów do drużyn Akademii, więc drogi są tak naprawdę dwie. Pierwsza to przejść drogę z Legia Soccer Schools do Akademii. Druga - to zostać wypatrzonym przez naszych skautów, którzy śledzą rozgrywki juniorskie na terenie całej Polski – tłumaczy Sebastian Różycki, koordynator U5 – U13 Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa.

 

No właśnie – wielu zada sobie pytanie, czy Legia Soccer Schools to na pewno dobry wybór na postawienie pierwszego kroku w stronę realizacji piłkarskich marzeń? Czy trafiając pod opiekę trenerów LSS można przebić się do profesjonalnej akademii piłkarskiej najlepszego klubu w Polsce?

 

– Przykładów na to, że z Legia Soccer Schools jest bliżej do Akademii mamy z roku na rok coraz więcej. Jednym z chłopaków, który w ostatnim czasie zaliczył taki awans jest Filip, który swoją przygodę z piłką rozpoczynał w naszych przedszkolach, a dziś jest pełnoprawnym zawodnikiem Akademii przy okazji przechodząc przez inne proponowane przez Legia Soccer Schools etapy szkolenia jak Szkoły Techniki i Szkoły piłkarskie – zauważa koordynator LSS, Wojciech Molęda.

 

 

– Filip trafił do nas na zajęcia w wieku trzech lat. Płynnie przeszedł z etapu Przedszkoli do etapu Szkół LSS. Brał udział w naszych inicjatywach szkoleniowych, takich jak Szkoły techniki. Trenował w grupie sportowej, szybko trafił jednak do grupy wiodącej. Kolejnym krokiem był awans do drużyny Akademii Legii – dodaje.

 

Naturalnym krokiem w przejściu z Legia Soccer Schools do struktur Akademii jest awans do drużyny U10.

 

 

– Warto podkreślić, że mamy chłopców w tej kategorii wiekowej w projekcie Legia Soccer Schools, który jest dla nas pierwszym kierunkiem, w którym spoglądamy konstruując kadrę zespołu U10 Akademii. Selekcja w obrębie LSS to pierwszy etap budowy, to nasze naturalne zaplecze, z którego korzystamy – podkreśla Sebastian Różycki.

 

– Legia Soccer Schools to bardzo ważny element naszego procesu szkolenia. Jest fundamentem piramidy szkoleniowej. Mamy w grupach LSS w całym kraju ponad 4000 dzieci. Celem sportowym i szkoleniowym tego projektu jest stworzenie odpowiednich warunków treningowych i umożliwienie pracy na podstawie programu tożsamego z naszą filozofią szkolenia znacznie szerszej grupie dzieci, niż moglibyśmy to zrobić wyłącznie jako Akademia. Chcemy mieć w zasięgu wzroku jak najwięcej zawodników, a najbardziej wyróżniających się i rokujących przesuwać do drużyn Akademii Legii. Podobnie rzecz ma się z trenerami. Oni również pracując przy grupach LSS mają szansę trafić do naszej Akademii. Kilku trenerów przebyło już taką drogę. Legia Soccer Schools ma być przede wszystkim szansą dla najzdolniejszych zawodników i trenerów, by znaleźć się w przyszłości w Akademii Legii Warszawa. Dla nas natomiast ma być źródłem pozyskiwania zdolnych, rokujących chłopców szkolonych już wcześniej według ustalonego przez nas programu szkolenia – wyjaśnia koordynator U5 – U13 Akademii.

 

Co ważne, Legia Soccer Schools to nie tylko szansa na rozpoczęcie pięknej, piłkarskiej przygody. To również cenna lekcja kompetencji społecznych, kształtowanie właściwych postaw i nawyków, zaszczepianie zdrowego trybu życia i legijnej tożsamości.

 

– Etap LSS to przede wszystkim zabawa piłką. Zdarza się, że trenerzy chcą traktować tak młodych chłopców, jakby byli już profesjonalnymi zawodnikami. Nie tędy droga. W tym wieku dzieci muszą w pierwszej kolejności czerpać frajdę z piłki. Zajęcia muszą sprawiać im radość, tylko wtedy ma to sens. Ten etap szkolenia to idealny moment na zaszczepianie podstaw techniki, a przy tym na rozwój w aspekcie koordynacji ruchowej i sprawności ogólnej. Wysoka jakość szkolenia w LSS ma przełożenie na to, że coraz więcej wychowanków Legia Soccer Schools trafia do naszej Akademii – wyjaśnia Piotr Urban, dyrektor ds. metodologii Akademii Legii oraz koordynator U14 – U18. 

 

– Ze szkoleniowego punktu widzenia, LSS i Akademia pracują w ten sam sposób. Jesteśmy w taki sam sposób ukierunkowani sportowo, mamy spójną filozofię szkolenia. Nasi trenerzy i trenerzy Akademii ściśle ze sobą współpracują, uczestniczą we wspólnych warsztatach. Dzięki temu wymiana nie tylko wiedzy merytorycznej, szkoleniowej, ale i wiedzy o zawodnikach objętych projektem LSS przebiega bardzo płynnie. Na ten moment, w Akademii Legii szkoli się prawie 40 chłopców wychowanych w Legia Soccer Schools, a cały czas mówimy o tendencji wzrostowej, więc w kolejnych latach ta liczba będzie jeszcze bardziej imponująca – podkreśla koordynator Wojciech Molęda.

 

– Z naszej perspektywy, wychowujemy nie tylko przyszłych piłkarzy. Wychowujemy legionistów, oddanych kibiców naszego Klubu i, co najistotniejsze, kształtujemy sprawnych fizycznie, zaradnych, dobrych młodych ludzi, którzy kierują się w życiu wartościami takimi jak szacunek do drugiego człowieka czy honor. To jest najważniejsze w naszej pracy, bo nie każdy będzie w przyszłości zawodowo grać w piłkę, ale każdy pozostanie człowiekiem – podsumowuje Sebastian Różycki.

 

ZAPISZ SWOJE DZIECKO DO LEGIA SOCCER SCHOOLS - KLIKNIJ

 WIĘCEJ O AKADEMII PIŁKARSKIEJ LEGII - KLIKNIJ

 

 

 

 

MULTIMEDIA
LOKALIZACJE LEGIA SOCCER SCHOOLS
Zasięg Legia Soccer Schools

Liczba zawodników: 4 310

Liczba lokalizacji: 102

Liczba drużyn: 322

Legia Soccer Schools na YouTube